Zespół powołaniowy "Kerygma"

 

 

"Kto śpiewa, ten dwa razy się modli". Jakże nadal aktualne są te słowa, wypowiedziane niegdyś przez św. Augustyna. Idąc dalej, można by rozwinąć tą myśl: Kto śpiewa dwa razy się modli, kto fałszuje cztery razy się modli, kto tego słucha sześć razy się modli, a kto fałszuje i tego słucha osiem razy się modli. Poruszam ten wątek, aby ukazać ogromną rolę muzyki w życiu każdego chrześcijanina.

Najłatwiej trafić do serca drugiego człowieka poprzez muzykę i śpiew. Takie właśnie zadanie pełni Zespół Powołaniowy "Kerygma" - powstały w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. "Kerygmat" z gr. to głoszenie Dobrej Nowiny o Zmartwychwstałym Jezusie - stąd nazwa zespołu i jednocześnie zadanie, które stoi na czele każdego z członków zespołu. Zespół tworzą klerycy Seminarium, charakteryzujący się zdolnościami wokalno - muzycznymi i niezwykłą prezencją. Skład zmienia się wraz z odejściem najstarszych członków zespołu. W ten sposób udostępnia się miejsce nowym, młodym i pełnym energii klerykom, gotowym nieść ciężar i odpowiedzialność głoszenia Dobrej Nowiny. Punktem kulminacyjnym ze wspomnianą wcześniej wymianą, jest występ podczas corocznego Przeglądu Twórczości Alumnów - organizowanego w Wyższym Seminarium Duchownym. Zespół posiada bogate wyposażenie instrumentalne znanych wiodących firm. Wydano także płytę CD z nagraniami znanych jak i nowych utworów muzycznych - w przygotowaniu jest już kolejna płyta. Zespół co tydzień uświetnia wtorkową Mszę św. w kościele seminaryjnym, jak i na zakończenie rekolekcji czy też dni skupienia. W ramach ewangelizacji, zespół wyjeżdża w niedzielę na parafie naszej diecezji, aby muzyką, śpiewem i wprowadzeniami do liturgii ubogacić sprawowanie niedzielnej celebracji Eucharystycznej. 

Śpiew jest znakiem radosnego wzruszenia serca i jak sama nazwa zespołu wskazuje: "powołaniowy" - porusza młode serca, gotowe pójść drogą dialogu między miłością Boga a wolnością człowieka. Powołanie to Boży plan na życie człowieka. Pan Bóg nie może go jednak zrealizować bez udziału samego człowieka. Dlatego posługuje się tymi, którzy na Boże wezwanie "Pójdź za mną" jako pierwsi odpowiedzieli - TAK. 

Skład zespołu:
 
Kamil Jakubowski - alumn Roku VI
instrumenty perkusyjne
Adam Kłonowski - alumn Roku VI
bas
Bartłomiej Pyka - alumn Roku VI
instrumenty klawiszowe
Krzysztof Mętlewicz-  alumn Roku VI
gitara

Piotr Kazubowski - alumn Roku V
gitara