START

Biblioteka seminaryjna we Włocławku jest nierozłącznie związana z Wyższym Seminarium Duchownym. Za datę powstania tej naukowej książnicy uważa się rok 1569, gdyż wówczas powstało Seminarium kształcące duchownych katolickich.

Rozwijająca się stopniowo od XVII w. Biblioteka Seminarium Duchownego we Włocławku powiększyła znacznie swe zasoby przez włączenie w 2. poł. XIX w. Księgozbiorów po klasztorach na terenie diecezji włocławskiej skasowanych przez zaborców rosyjskich. W 1939 r. liczyła około 100 tys. woluminów. W czasie wojny Niemcy zagrabili księgozbiór i wywieźli go do Poznania, gdzie ok. 70% zbiorów uległo zniszczeniu. Odzyskany po wojnie fragment stał się podstawą odtworzenia księgozbioru, który obecnie liczy przeszło 150 tys. woluminów. Profil gromadzonego księgozbioru obejmuje wydawnictwa zwarte i ciągłe przede wszystkim z zakresu teologii, poza tym także z historii, filozofii, pedagogiki, psychologii, socjologii i innych dyscyplin naukowych. Zgodnie z tym zakresem Biblioteka prowadzi prenumeratę czasopism (około 200 tytułów). Bezpośredni dostęp do książek (do ok. 5 tys. woluminów), istnieje jedynie w czytelni, gdzie jest 30 stanowisk pracy. Zbiory biblioteczne opracowane są w całości w katalogu kartkowym. Komputerowe opracowanie zbiorów rozpoczęło się w latach 90-tych XX wieku w programie MAK. Wtedy też Biblioteka rozpoczęła czynną współpracę z Federacją Bibliotek Kościelnych FIDES

http://www.fides.org.pl/

 

Obecnie katalog komputerowy w systemie KOHA zawiera ok. 60 tyś. opisów bibliograficznych książek (druków zwartych)

http://katalog.fides.org.pl/

 

i prawie 3 tyś. czasopism (opisów ciągłych)

http://www.fides.org.pl/cgi-bin/makwww/makwww.exe?BM=32s

 

oraz ponad 25 tyś. zbiorów specjalnych: inkunabułów (wydanych do 1500 r.), rękopisów (manuskryptów) i starych druków (wydanych przed 1800 r.); opracowanych w katalogu kartkowym.


Korzystać ze zbiorów Biblioteki mogą:

- profesorowie, wykładowcy i alumni Wyższego Seminarium Duchowego we Włocławku,
- księża diecezji włocławskiej,
- siostry zakonne i katecheci z terenu diecezji włocławskiej,
- studenci i pracownicy naukowi innych uczelni wyższych z Włocławka i okolic oraz z innych ośrodków naukowych w Polsce i za granicą

- dorośli mieszkańcy Włocławka i diecezji włocławskiej

- wszystkie osoby dorosłe, które poszukują informacji o Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej, historii Kościoła i Polski

- każdy czytelnik, który kocha książkę i pragnie pogłębiać horyzonty swojej wiedzy

W czytelni (na miejscu) mogą ze zbiorów Biblioteki korzystać wszyscy zainteresowani. Kartę biblioteczną zakłada się dla osób posiadających dokument tożsamości i ważną legitymację studencką lub pracownika naukowego. Bardziej cenne zbiory udostępniane są po indywidualnym uzgodnieniu (dla celów naukowych) z Dyrektorem Biblioteki.

 

BIBLIOTEKA WYŻSZEGO SEMINARIUM DUCHOWNEGO
IM. KSIĘŻY CHODYŃSKICH

Adres:

ul. Prymasa St. Karnkowskiego 3

(wejście od ul. Wojska Polskiego/róg ul. Brzeskiej)

87-800 Włocławek

tel. 518 014 963

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Strona na profilu społecznościowym facebook

 

 

 

DYREKTOR
ks. dr Krzysztof Kamiński

tel. 518-014-872

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

Pracownicy Biblioteki:

Ks. dr Krzysztof Kamiński

s. Bernadeta Żabierek ZSNM

 s. Krystiana Wieteska ZSNM

Konserwacja i restauracja dwóch XV-wiecznych rękopisów: "Brewiarza Włocławskiego" oraz "Acta synodi oecumenicae Constantiensis" 

W roku 2009 zrealizowany został projekt będący kontynuacją prac rozpoczętych w 2008 roku. Celem zadania była tym razem konserwacja i restauracja bardzo cennych i unikatowych zabytków polskiego piśmiennictwa, dwóch XV-wiecznych rękopisów ze zbiorów Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku: "Brewiarza Włocławskiego" oraz "Acta synodi oecumenicae Constantiensis". Konserwacja i restauracja rękopisów miała charakter kompleksowy. Prace przeprowadzono dzięki staraniom właściciela obiektu Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace konserwatorskie wykonali dr Jacek Tomaszewski oraz dr Weronika Liszewska, realizująca część prac w ramach pracy habilitacyjnej z zakresu konserwacji dzieł sztuki. 

W 2008 roku została przeprowadzona konserwacja i restauracja "Mszału włocławskiego", cennego zabytku polskiego piśmiennictwa i iluminatorstwa. Prace konserwatorskie przeprowadzono dzięki staraniom właściciela obiektu Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, przy współpracy Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie oraz dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.